Mimo panującego kryzysu wciąż nie brakuje inwestorów gotowych rozpocząć działalność na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W szczycieńskiej podstrefie w Korpelach polsko-włoska firma zamierza produkować materiały na potrzeby budownictwa. To już 101. podmiot, który otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w WMSSE. W nowym zakładzie powstanie co najmniej 15 miejsc pracy.

Strefa z nową firmą

ZEZWOLENIE NR 101

Panto Poland Engineering s. c. to już 101. firma, która otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczyste wręczenie pozwolenia odbyło się w Szczytnie w środę 15 lipca. Udział w spotkaniu wzięli

m. in. przedstawiciel wojewody, a zarazem były prezes WMSSE Marek Zaczek, obecny prezes Wojciech Goljat, burmistrz Danuta Górska oraz reprezentanci innych podmiotów działających w Korpelach.

- Jest dużo pożytku z tego, że pod Szczytnem funkcjonuje SSE, bo razem wziąwszy stanowi to pokaźny zakład pracy, zatrudniający ponad 500 mieszkańców - mówiła Danuta Górska. Największy problem, na jaki napotykają obecnie zlokalizowane w Korpelach firmy to trudności komunikacyjne. Chodzi o dojazd na teren strefy ciężkich samochodów, które poruszają się nieprzystosowanymi do tego drogami. Burmistrz zapewniała jednak, że są szanse na poprawę sytuacji. Trwają już prace nad wstępną dokumentacją obwodnicy mającej za zadanie nie tylko skomunikować lotnisko w Szymanach z Olsztynem, ale także ułatwić dojazd do strefy. Z kolei Marek Zaczek zachęcał przedsiębiorców do dalszego inwestowania w Korpelach, akcentując, że stopniowo kurczą się już tutaj tereny przeznaczone pod działalność.

KRYZYS IM NIESTRASZNY

Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Wojciech Goljat przypomniał cele i zasady funkcjonowania stref na terenie całego kraju. Wiele miejsca poświęcił szczycieńskiej podstrefie. Pierwszą firmą, która w 1998 r. otrzymała tu pozwolenie na działalność było Cetco. Podstrefa zajmuje obszar o powierzchni 42,4 hektarów, z czego do zagospodarowania pozostało jeszcze 14 hektarów. W Korpelach funkcjonuje obecnie dziesięć podmiotów. Poniesione przez nie do tej pory nakłady inwestycyjne sięgnęły kwoty 90 milionów, a zatrudnienie znalazły 522 osoby.

- Życzylibyśmy sobie, żeby w każdej podstrefie tak to funkcjonowało - podsumowywał prezes Goljat.

Pozwolenie na prowadzenie nowej działalności odebrał reprezentujący Panto Poland Engineering Janusz Lewalski. Firma będzie się zajmować produkcją artykułów na potrzeby budownictwa. Pracę w mającym powstać w Korpelach zakładzie znajdzie co najmniej 15 osób. Przedsiębiorcy deklarują zainwestowanie pod Szczytnem 2 mln złotych.

Według prezesa Goljata, kryzys na razie nie dał się we znaki WMSSE.

- Obserwujemy wzrost zainteresowania ze strony polskich przedsiębiorców. W tej chwili rozmawiamy z ponad 30 firmami - mówi prezes. Jako przykład podaje to, że w ubiegłym roku udzielono tylko sześciu zezwoleń na prowadzenie działalności na terenach WMSSE, a w tym roku, według szacunków, ma być ich dwanaście.

(łuk)/fot. E. Kułakowska