Drużyna ze Szczytna nie miała sobie równych w Wojewódzkim Finale Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej "Polska Leży nad Bałtykiem". W rywalizacji uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich skupionych w powiatowych kołach LOK-u.

Sprawni i gotowi

W zawodach (22 kwietnia) wzięło udział 7 najlepszych drużyn z województwa reprezentujących: Bartoszyce, Działdowo, Iławę, Kętrzyn, Mrągowo, Olsztyn i Szczytno. Organizacji podjął się miejscowy Zarząd Rejonowy Ligi Obrony Kraju.

W skład każdej drużyny, zgodnie z regulaminem, musiały wejść dwie zawodniczki i dwóch zawodników - uczennice i uczniowie szkół gimnazjalnych oraz średnich.

Pierwszą konkurencją było pływanie na dystansie 50 m, z tym, że początkowe 10 m (dla dziewcząt) i 15 m (dla chłopców) należało pokonać pod wodą. Już w tej konkurencji zabłysnęli zawodnicy ze Szczytna - Hanna Afanasjew i Michał Kosiński, którzy zdecydowanie pokonali swoich przeciwników. Po krótkiej przerwie przeniesiono się na strzelnicę LOK-u, gdzie młodzi uczestnicy mistrzostw musieli rozwiązywać testy pisemne o tematyce morskiej. Potem przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych - rzut na dystans i celność rzutką ratowniczą oraz wiązanie węzłów żeglarskich najrozmaitszego typu.

Zwieńczeniem kilkugodzinnych zmagań było strzelanie ze sportowego karabinka pneumatycznego.

Nasza drużyna startująca w składzie Hanna Afanasjew, Agnieszka Kowalczyk, Michał i Wojciech Kosińscy, która zyskała sporą przewagę nad rywalami już w pierwszej konkurencji nie oddała prowadzenia do końca. Zwyciężyła z przewagą ponad 200 punktów nad drugim zespołem mistrzostw - ekipą z Kętrzyna. Trzecie miejsce przypadło Olsztynowi.

Nasi zawodnicy spisali się znakomicie, nie tylko jako drużyna, ale także indywidualnie. Michał Kosiński uzyskując 397 pkt. uplasował się na pierwszym miejscu i o 12 oczek pokonał najgroźniejszego rywala... swojego brata Wojciecha.

Hanna Afanasjew uległa tylko Urszuli Szczybelskiej z Kętrzyna (zaledwie 7 punktów straty).

Teraz szczycieński zespół, jako najlepszy w województwie, czeka wyjazd w czerwcu do Jastarni na zawody rangi mistrzostw Polski.

- Postaramy się wypaść tam jak najlepiej i wrócić do Szczytna z medalami - powiedziała "Kurkowi" Hanna Afanasjew.