W urzekającą atmosferę XIX-wiecznych dworków i salonów, gdzie na balach i przyjęciach królowały taneczne kompozycje, została przeniesiona publiczność przybyła do Szkoły Muzycznej w Szczytnie na kolejny, niezapomniany koncert pt. „Taneczny świat Fryderyka Chopina”.

Roztańczony Chopin

Bogata i różnorodna twórczość tego najwybitniejszego polskiego kompozytora, bywalca salonów, teatrów, oper, wreszcie znakomitego pianisty i… tancerza została zaprezentowana we wtorek 16 lutego w Szkole Muzycznej zarówno instrumentalnie - przez pianistkę, jak i wizualnie - przez tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Artyści, wykonując czarownego walca, dostojnego poloneza porwali słuchaczy najpierw do Paryża, potem do Warszawy, a żywiołowym oberkiem, sentymentalnym kujawiakiem i fantazyjnym mazurkiem na sielską, polską wieś. A więc do tych wszystkich miejsc, w których żył i tworzył nasz muzyczny wieszcz, z tym że jego życiowa droga zaczynała się odwrotnie: od Żelazowej Woli, poprzez Warszawę aż po Paryż, gdzie w wieku 39 lat zmarł, pozostawiając niebywałą spuściznę.

Popisy „Cracovia Danza” profesjonalnego, jedynego w Polsce zespołu tańców dworskich i historycznych ukazały wszechstronność i kunszt mistrza Fryderyka Chopina i na nowo pozwoliły docenić jego niebywały, ponadczasowy repertuar.

Muzykom jak zwykle towarzyszyła Kalina Manikowska, opowiadając w przerwach między popisami artystów różnorodne ciekawostki z życia Fryderyka Chopina. Podczas koncertu „Taneczny świat Fryderyka Chopina” salę koncertową wypełniała rekordowa liczba słuchaczy, a dyrektor Szkoły Muzycznej Tomasz Wawrzynkiewicz, organizator i gospodarz imprezy zapraszał na następne spotkanie w marcu zatytułowane: „Portrety kompozytorów”.

GS-K