Choć do prawdziwego końca lata, jako pory roku, mamy jeszcze trzy tygodnie, ale lato, jako okres wakacyjno-wczasowy, wyraźnie ma się ku końcowi. Najlepiej świadczy o tym uliczny ruch pojazdów, który wreszcie nieco się uspokaja. Ulice Szczytna, wolne od korków, znów stają się przejezdne, a jedynym zmartwieniem śpieszących się kierowców pozostają zamykane przejazdy kolejowe.

Koniec lata Odniosłem wrażenie, że tego roku nalot wakacyjnych turystów na Szczytno i okolice był nieporównanie większy niż w latach ubiegłych. Stąd i ruch na ulicach miasta mieliśmy - używając warszawskiego określenia - jak na Marszałkowskiej. Swoją drogą, kiedy jeszcze mieszkałem w Warszawie, nie mogłem doczekać się wakacji. Bo wówczas pół miasta wyjeżdżało na wczasy i nagle zatłoczona Stolica stawała się przejezdna. Przez te dwa wakacyjne miesiące my, miejscowi kierowcy, nie musieliśmy wystawać w koszmarnych korkach.

Od kiedy przeprowadziłem się do Szczytna mam odwrotnie. Tegoroczne zjawisko zwiększonej liczby rodzimych wczasowiczów dotyczy wszystkich turystycznych regionów Polski. Wynika to zapewne z tego, że spora grupa rodaków zrezygnowała z wojaży zagranicznych, z uwagi na niepewną sytuację w krajach często odwiedzanych w okresie urlopowym. Mam tu na myśli ośrodki turystyczne w Egipcie, Tunezji, czy Grecji, a także w Turcji. Stąd zapewne nagły patriotyzm wczasowy i umiłowanie ojczyzny, a zwłaszcza jej części nadmorskiej. Czytając o tym, co dzieje się tego lata na polskim wybrzeżu, możemy tylko cieszyć się, że nasi ziomkowie, przyzwyczajeni do nadmorskich plaż, zamiast piasku nad Morzem Śródziemnym, czy Czerwonym, masowo wybrali piasek Bałtyku, czyli morski. Plaże mazurskich jezior zaszczycając nieco elitarniej. Trzeba przyznać, że pogoda, zwłaszcza w drugiej części wakacji, dopisała i nawet nad Bałtykiem nietrudno było wyobrazić sobie, wyrastające pośród sosen, smukłe, wysokie palmy. Taki widok zachowałem we wspomnieniach z niegdysiejszej wyprawy na Kubę. Tak wygląda kubańska plaża w Varadero. Palmy „królewskie” pośród swojskich sosenek. Jeśli przyszłe letnie sezony będą w Polsce równie upalne jak obecny, to zapewne i nasze wybrzeże doczeka się kiedyś podobnej dekoracji. Gdy oglądam w prasie zdjęcia z nadmorskich plaż ogarnia mnie zdumienie. Co może być przyjemnego w przesiadywaniu, czy też polegiwaniu, w koszmarnie gęstym tłumie ludzi, pooddzielanych od siebie parawanami?

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.